miércoles, 4 de enero de 2017

COMPONENTS DE LA PROGRAMACIÓ O UNITAT DIDÀCTICA


Nom i grup d'infants al qual es destina
La unitat didàctica rep el nom de Els oficis del meu poble.
Aquesta unitat didàctica està pensada per ser desenvolupada al primer cicle d’educació infantil, concretament amb nens de 2 a 3 anys.


Objectius de la unitat didàctica


















Continguts de la unitat didàctica





Metodologia

Racons de joc simbòlic

  • FRUITERIA ELS SENTITS
  • AIXÍ SEMBREM
  • FLECA MOLLES DE PA!!
  • OFICINA DE CORREUS



UBICACIÓ DELS RACONS:

Creiem que podria ser interessant fer servir l'aula d'ús polivalent per a la creació dels diferents racons, així disposaríem de més espai, i tindrien una visió global dels racons, podríem fer com un petita plaça del poble on es localitzen els diferents comerços, i en un altre espai, els racons de l'agricultor i el granger.

Activitats: seqüència didàctica i proposta d'activitats


Materials necessaris en general i per cada un dels racons


- Material general per a les sortides:

Farmaciola de viatge.
Mudes de recanvi.
Ampolles d'aigua i gots de plàstic.
Aliments sans per picar: fruites, tortes d'arròs, galetes,...
Llistat amb noms i telèfons de contacte dels pares

- Material general per a les activitats comunes

Vídeo de presentació.
Reproductor de CD i televisió.
Conte dels oficis, titelles, decorat de forn de pa.
Cançons dels oficis.
Capses amb imatges d'oficis.
Fitxes plastificades amb eines típiques de cada ofici.
Material per fer el mural:

- Pintures de dits de diferents colors.
- Cartolines D-3 dividida en 5 parts on posarem una imatge que representi cada ofici, perquè així els infants sàpiguen que han d'expressar.


Material Fruiteria Els Sentits. Activitat «Compres o vens»

Capsetes de fusta per posar les fruites.
Fruites de plàstic: pomes, peres, plàtans, mandarines o taronges, maduixes, cireres, prunes, Kiwis.
Tendal manufacturat a l'aula per exposar les fruites i per poder despatxar.
Davantal pel fruiter/a.
Monedes de plàstic.
Caixa registradora.
Bosses de plàstic per poder posar les fruites a dintre.
Carretó de la compra.

Material Fleca Molles de Pa!! Activitat «Que bo està el pa»

Capses de cartró.
1 Taula baixeta.
Imatges relacionades amb l'ofici de flequer.
Paper per folrar les capses i aportar color al racó.
Cartolines de colors, retoladors o llapis de colors, tisores, cola d'enganxar, celo, taps de plàstic (per fer els botons del forn).
Pala de flequer.
Caixa registradora amb diners de joguina.
Safates amb diferents tipus de pa, croissants, etc.
Bosses de paper.
Ingredients recepta: farina, mantega, sucre, llevat, ous, llet, boletes de xocolata, sal i una llimona.
Recipients de plàstic de diverses mides.
Ratllador.
Forn.
Microones.
Ganivet (d'ús exclusiu per les educadores), forquilla i cullera.
Pinzell de silicona.
2 safates per al forn.
1 taula gran i 10 cadires.
Paper especial per al forn.


Material Racó de l'Agricultor. Activitat «Així sembrem»

Llenties, mongetes i/o cigrons.
Sobres amb llavors de fruites, flors i hortalisses .
Cotó.
Gots de iogurt de plàstic, millor si són de vidre transparent.
Sorra.
1 petita regadora.
Davantals.
Tractors de joguina.
Eines de jardineria.
Algunes caixes amb fruita i verdures del racó de la fruiteria.


Material Racó Oficina de Correus. Activitat «Cartes entre amics»

Sobres de diferents mides.
Caixes.
Paper d’embolicar groc.
Telèfon.
Balança.
Paper d'embalar.
Segells.
Mata-segells.
Folis Din-3 i Din-4.
Colors.
Uniforme.
Paper de plastificar.
2 taules.
Postals.
Imatges de diferents llocs del món.


Temps







Agrupament de l'alumnat


En general les llars d'infants rurals ofereixen un nombre de places reduït i limitat. A les classes solen assistir entre 8 i 10 infants.

En aquest cas, el nostre projecte es desenvolupa en una llar petita, la classe de P2 de la nostra escola rural està composta per 10 infants. Aquest nombre reduït d'infants ens permet atendre satisfactòriament les necessitats individuals de cada infant, establir un contacte directe amb tots els infants i mantenir una comunicació fluïda i estreta amb totes les famílies.

Les activitats de la unitat didàctica “ Els oficis del meu poble” que tracten el tema dels oficis de forma general es realitzaran sempre en gran grup ( grup classe). En canvi, en les activitats específiques de cada racó l'agrupament serà diferent per poder assolir millor els objectius proposats.

A continuació es mostra una taula on es detalla l'agrupament de tota la seqüència didàctica.


Paper de la persona educadora

En la nostra unitat didàctica l’educador/a tindrà un paper actiu en les diverses activitats. Serà l’encarregat de dirigir la dinàmica del grup, però també serà capaç de donar un marge de llibertat i espontaneïtat als infants amb l’objectiu d’aconseguir una participació activa.

Serà positiu, mostrarà iniciativa i implicació durant tota la programació. Presentarà les activitats de forma estimulant per animar als infants a experimentar i descobrir, però en cas de negativa no forçarà situacions ni obligarà als infants a fer una cosa que no volen.

Serà empàtic, pacient i sabrà dialogar per poder resoldre conflictes. Donarà molta importància a l’expressió de sentiments, angoixes i dubtes.

En algunes activitats ( sobretot en les de manipulació ) es convertirà en el model a imitar. En canvi en altres activitats només es limitarà a donar instruccions i solucionar dubtes.

Observarà sempre tot allò que succeeix durant les activitats i anotarà tots els aspectes que consideri importants.

Serà l’encarregat d’avaluar als infants mitjançant una observació sistemàtica. També avaluarà tot el procés de la unitat didàctica per poder saber si s’han assolit els objectius proposats i comprovar si la intervenció i la metodologia utilitzada ha estat suficient i correcte.


L'atenció a la diversitat


Un dels reptes més importants al qual ens enfrontem avui dia els educadors i educadores és l'atenció a la diversitat. Cada infant és diferent, això no és nou. Cada infant té una sèrie de característiques físiques, psíquiques, socials, de nivell socioeconòmic i cultural, i que els fan ser diferents els uns dels altres. Davant d'aquesta diversitat hem de tenir cura i donar una resposta que permeti a cada infant desenvolupar al màxim les seves capacitats.

El nostre model educatiu, és un model comprensiu, que actua per tal de reduir les desigualtats i facilitar que tots els infants gaudeixin de les mateixes oportunitats. La diversitat a les aules és un fet que cal respectar i tenir en compte, perquè només d'aquesta manera serem capaços d'afavorir el desenvolupament dels infants.

En aquest sentit, és molt important que el personal educador, mitjançat la seva actitud i actuació, transmeti una sèrie de valors: respecte a la diversitat, a la integració i tolerància. No ens podem oblidar que les persones adultes som el mirall en el qual els infants es miren, som el seu model a seguir.

Volem treballar la integració mitjançant l'aprenentatge cooperatiu entre els alumnes. Les estratègies d'aprenentatge cooperatiu tenen efectes molt positius pel que fa a l'autoestima, les relacions socials i el desenvolupament personal.

La nostra proposta educativa contemplarà el tractament a la diversitat de l'alumnat partint de la base d'escola comprensiva i inclusiva, on oferim a tots els alumnes una educació comuna i individualitzada, on tots els infants tenen les mateixes oportunitats d'acció, amb suport si cal, on tots tenim coses a dir i a fer, i on la diversitat és l'oportunitat d'enriquir-nos conjuntament.

A l'hora de concretar les programacions tindrem en compte els següents aspectes:
  • Proposar objectius d’aprenentatge a diferents nivells i ritmes.
  • Prioritzar els continguts procedimentals.
  • Programar activitats amb la utilització de diferents llenguatges, ritmes i estils d’aprenentatge i en diferents espais i amb diferents tipus de recursos.
  • Utilitzar materials variats per a diferents ritmes, nivells i interessos.
  • La programació serà flexible per poder fer adaptacions en cas que fos necessari.
  • Coordinar els equips docents.
  • Fer el seguiment del procés d’ensenyament- aprenentatge dels alumnes.
  • Utilitzar metodologies diverses com el treball per projectes, el treball cooperatiu, el treball individualitzat, etc., metodologies totes elles que faciliten l’atenció a la diversitat.
  • Fer avaluacions inicials.
  • Diversificar les maneres d’avaluar.

Avaluació


Valoració del progrés i evolució dels infants

Per dur a terme l’avaluació realitzarem una observació sistemàtica durant totes les activitats i
anotarem els aspectes importants.

De totes les activitats proposades avaluarem de forma concreta i mitjançant una graella d’observació amb els respectius ítems les següents activitats:

Activitat 1: Vídeo. Els oficis del meu poble.
Activitat 5: Cartes entre amics
Activitat 6: Que bo està el pa!
Activitat 8: Compres o vens?
Activitat 9: Així sembrem!
Activitat 12: Repassem els oficis i els seus objectes
Activitat 13: Pintem un mural!

A continuació es mostra la taula per avaluar als infants de forma general durant tot el procés de la unitat didàctica:






Valoració de la unitat didàctica

En aquest apartat avaluarem l'actuació pedagògica. Aquesta avaluació, elaborada per les educadores, ens serveix per millorar la intervenció educativa controlant tots els aspectes d'aquesta unitat: espais, recursos, temporalització, paper de l'educadora..., per adequar-la als interessos i necessitats dels infants i per comprovar si les nostres actuacions són eficaces o no.
La portarem a terme en el transcurs de la unitat didàctica i un cop finalitzada, i ens permetrà millorar en futures programacions i anar fent modificacions en els aspectes que no es treballin de manera adequada.

Els aspectes que valorarem seran els següents:

- Adequació als objectius i continguts proposats.
- Valoració de la pròpia actuació.
- Idoneïtat de les activitats proposades.
- Idoneïtat dels racons de joc simbòlic i els materials utilitzats.
- Actuació amb les famílies.

Alguns dels ítems que utilitzarem seran els següents:

- El temps utilitzat ha sigut el suficient.
- Els materials i els espais han estat encertats.
- El material ha estat suficient.
- Les activitats han despertat l'interès dels infants.
- Les famílies han participat.
- Hem aconseguit els objectius proposats.
- Hem pogut atendre les demandes dels infants







No hay comentarios:

Publicar un comentario